Довгий час в суспільстві існувала думка про те, що алкоголізм і наркоманія є людськими слабкостями, плодом вседозволеності, асоціального і розпущеного способу життя. Воно і зараз має право на існування за умови сприйняття цих явищ як комплексних проблем.
Лікарі-наркологи свідчать про те, що алкоголізм і наркоманія є важкими захворюваннями, які вкрай негативно позначаються на фізіологічних і психологічних характеристиках людського організму.
Ці недуги порушують діяльність центральної і периферичної нервових систем, життєво важливий обмін речовин, призводтть до повної деградації особистості. І алкоголізм, і наркоманія небезпечні тим, що прогресують дуже швидко. Якщо вчасно не дати відсіч залежності, руйнівна сила наркотиків і алкоголю неминуче призводить до ле тального результату. Клініка лікування алкоголізму і наркоманії – перше місце, куди ви повинні звернутися, якщо в будинок прийшла біда. Справитися з цими проблемами самостійно практично неможливо.
Відмінності в фізіологічній природі захворювань
Кожне захворювання має фізіологічну природу. Знаючи про неї, можна скласти уявлення про те, яким чином протікає руйнівний процес. Для початку слід детальніше зупинитися на об’єднуючих рисах алкоголізму та наркоманії:
- у людини розвивається патологічне захворювання певної фізичної форми;
- найбільше навантаження в результаті вживання шкідливих хімічних речовин відчувають нервова система і мозок, що регулюють роботу всього організму;
- поступово порушується нормальна робота органів і систем, що через деякий час починає відчуватися на фізіологічному рівні;
- на останніх стадіях захворювань організм людини повністю виводиться з ладу, приносячи їй важкі фізичні страждання;
- шкідливі хімічні сполуки провокують появу численних запальних процесів, загострення хронічних захворювань, що погіршує і без того погане самопочуття.
Якщо говорити про фізіологічні передумови виникнення важких хімічних залежностей, то варто згадати про те, що алкоголіки і наркомани мають до цих недуг генетичну схильність. Їх організми позбавлені близько 20% важливих гормонів, що відповідають за позитивний емоційний стан. Саме ці відсотки і компенсуються в результаті вживання наркотиків і алкоголю, які за хімічним складом і способом впливу схожі з життєзабезпечуючими природними речовинами.
Схожими є і процеси фізіологічного звикання людини до стимулювання роботи її організму за допомогою спиртовмісних рідин або наркотичних засобів. Через певний проміжок часу їх первісної дози стає недостатньо, що говорить про формування звикання до їх впливу. Так, не тільки збільшується кількість прийнятих стимуляторів, а й скорочуються часові відрізки між прийомами. Коли сили засобів стає недостатньо, їх змінюють на більш агресивні. У разі вживання наркотиків вдаються до пошуку важких препаратів, при алкоголізмі – високоградусних засобів.
В цілому фізіологічні алгоритми звикання до наркотиків і алкоголю дуже схожі. Але при детальному їх розгляді можна знайти ряд значущих відмінностей:
- Тимчасові рамки розвитку алкоголізму, як правило, більше. Нерегулярно вживаючи незначні порції алкоголю, людина при відповідних обставинах здатна контролювати цей процес, чого не можна сказати навіть про легкі наркотики.
- На ранніх стадіях алкоголізм піддається лікуванню легше, ніж наркоманія, що говорить про наявність більшої опірності організму людини впливу речовин, що містять алкоголь.
- При алкоголізмі на організм людини згубно впливає тільки спирт, наркоманія може викликатися впливом наркотичних засобів різної природи (лікарськими препаратами, речовинами рослинного походження, хімічними сполуками господарського та побутового призначення). Через це вкрай складно передбачити фізіологічну реакцію органів і систем на появу того чи іншого наркотику.
Фізіологічний механізм розвитку алкоголізму і наркоманії практично ідентичний. Клінічна картина протікання цих захворювань теж має багато схожого. Але наркоманія, за оцінками професійних експертів, є все-таки більш серйозною проблемою. Про це свідчить те, що наркоманом можна стати після вживання всього однієї дози сильнодіючого речовини, а людина, що регулярно приймає наркотики, зазвичай живе недовго. В особливо складних випадках наркомани, які вживають важкі наркотики, помирають протягом першого року.
Відмінності в психологічній картині протікання недуг
Ми згадали про те, що при наркоманії та алкоголізмі в першу чергу страждає нервова система і мозок людини. Якість функціонування психіки, її прояви, психологічний стан особистості безпосередньо залежать від фізіологічних показників. Оскільки в роботі нервової системи і головного мозку з’являються суттєві збої, нарко- і алкозалежна людина:
- фрагментарно втрачає зв’язок з навколишньою його реальністю, страждає галюцинаціями, часові відрізки повернення до реалій життя стають все меншими;
- живе зі спотвореним уявленням про дійсність;
- помітно деградує як особистість, активно проявляє асоціальні якості.
Психологічна природа розвитку алкоголізму і наркоманії схожа тим, що у людини виникає не тільки гостра фізіологічна залежність від вживання хімічних речовин, але і сильна психологічна тяга до такого способу життя. Алкоголь і наркотики на деякий час дозволяють відчути ілюзію відсутності проблем, зануритися в розслаблюючу бездіяльність, забути про фізичний і душевний біль.
Але цей стан швидкоплинний і оманливий. Після виходу з нього людина стає ще більш нещасною, усвідомлюючи весь жах свого становища. Як свідчать досвідчені лікарі-наркологи, з психологічною залежністю, пов’язаної з вживанням алкоголю або наркотиків, впоратися значно складніше, ніж з фізичною прихильністю. Очищення організму від шкідливих хімічних елементів жодним чином не говорить про повну перемогу над алкоголізмом або наркоманією. Шлях до свободи буде складним, і велику роль в успіху лікування відіграє особиста мотивація пацієнта.
Якщо говорити про різницю, яка існує в психологічній картині протікання цих небезпечних недуг, то варто зазначити, що при наркоманії психологічна залежність виникає швидше, і впоратися з нею набагато складніше. У наркомана також гостріше виявляються психологічні реакції.
Особливості лікування алкоголізму та наркоманії
Лікарі одноголосні в тому, що домогтися ремісії цих соціально небезпечних недуг можна лише в умовах стаціонару. Тільки спеціалізований медичний центр може надати професійну допомогу і повернути людину до повноцінного життя. У таких установах використовують комплексний підхід, психологічні методи впливу поєднують з медикаментозними. На перших етапах проводиться детоксикація організму. Пацієнтам призначаються всі необхідні препарати, що дозволяють полегшити стан і впоратися з депресією.