Ліцензія МОЗ України №493/1/51-12
+38(097)696-49-68

безкоштовно | анонімно | 24 години

+38(097)696-49-68

безкоштовно | анонімно | 24 години

Наркотична залежність – страшна, руйнівна людину сила. Вона здатна перемолоти в своїх безжальних жорнах такі почуття, як дружба, любов, борг, прихильність. У людини, що страждає на цю недугу, тунельне мислення: вона бачить тільки одну мету – нову дозу, і відсікає все інше.

Визнати, що близька людина попався на цю вудку, дуже складно і страшно. Однак слід розуміти, що чим раніше ви звернетеся за кваліфікованою допомогою, тим буде простіше вилікувати людину, допомогти їй назавжди розпрощатися зі згубною пристрастю і почати повноцінне життя в суспільстві.

Важливо вибирати кваліфіковану допомогу в лікуванні наркоманії , при якій людині надається комплексна підтримка. Тільки в такій атмосфері можна розраховувати на позитивний результат. Звичайно, важливо, щоб залежний сам прийняв рішення лікуватися. Інакше складно домогтися позитивного результату: людина буде повертатися до наркотиків, знищуючи себе, псуючи життя не тільки собі, а й рідним, близьким.

Виявити людину, що вживає наркотичні речовини, буває непросто, незважаючи на існуючу думку. Безумовно, якщо людина підсаджується на голку, звикає і через короткий проміжок часу потребує збільшення дози, то по її зовнішньому вигляду і поведінці буде нескладно зрозуміти пристрасть до наркотичних речовин. Однак є й такі наркомани, яким роками вдається ретельно приховувати залежність, вводячи навіть найрідніших і найближчих в оману.

 

Основні ознаки залежності від наркотиків

У залежної людини не обов’язково будуть ранки на шкірі від ін’єкцій. Тільки частина існуючих сьогодні наркотичних препаратів вживається внутрішньовенно. Є наркотики для перорального і назального вживання – їх ковтають, розжовують або нюхають. Відповідно, відсутність слідів від уколів зовсім не є стовідсотковим доказом того, що все в порядку.

На що ж варто звернути увагу? Залежно від прийнятих наркотичних речовин, змінюється прояв залежності. Однак є кілька схожих ознак, які допоможуть зрозуміти, що рідна людина потрапила в біду. Навіть якщо спостерігається лише частина з перерахованих нижче ознак, це вже має насторожити і стати приводом, щоб вжити заходів.

 

Характер, зміна в поведінці

Різка зміна настрою – один з важливих ознак наркотичної залежності. Наркотики завжди призводять до того, що абсолютно безпричинно починає змінюватися настрій. Емоційна нестабільність – ознака, який говорить багато про що. Можуть змінюватися такі стани:

• безпечність та жартівливість;

• пригніченість;

• роздратування без приводу;

• невмотивована агресія.

При цьому такі зміни відбуваються дуже швидко, і для оточуючих залишається загадкою, що послужило приводом.

Як правило, ми добре знаємо близьких людей, риси їхнього характеру та звички. Відповідно, різкі зміни будуть помітні і повинні підштовхнути до відповідних висновків. Якщо сха людина, що не звикла виявляти власні почуття, раптом починає бути ласкавою – це не може не насторожувати. Також важливою ознакою залежності є яскраво виражена байдужість до всього що відбувається, мовна або рухова загальмованість.

Прийом наркотиків не може не позначитися на характері і в абсолютній більшості випадків призводить до його зміни. Якщо людина була енергійною і товариською, з великою ймовірністю вона стане пасивною і замкнутою. Суворі, мовчазні люди внаслідок прийому наркотичних речовин стають розкутими і балакучими, чим спочатку дивують оточуючих.

 

Звички і зовнішній вигляд

Більшість наркозалежних починають байдуже ставитися до власного зовнішнього вигляду. Якщо до появи згубної пристрасті людина була акуратна і завжди відмінно виглядала, то внаслідок прийому наркотиків вона може стати недбалою в одязі. Для таких людей абсолютно не має значення, що на них одягнуто – випрасувана сорочка або брудна футболка.

Якщо залежний приймає наркотики у вигляді ін’єкцій, в теплу пору року він може носити речі з довгим рукавом і повністю відмовитися від футболок або майок, незважаючи на спеку. Це повинно відразу викликати підозру. Часто вибір на користь довгого рукава є способом приховати сліди від уколів.

Бажання весь час ховатися за темними окулярами також може бути свідченням виникнення згубної залежності. При прийомі наркотиків очі стають немов скляними, зіниці можуть бути або звуженими, або розширеними, але не у відповідності з поточним освітленням. Знаючи таку особливість, людина, що вживає наркотики, починає ховати власні очі за темними окулярами під різними приводами, щоб її рідні нічого не помітили.

 

Особливості спілкування

Як правило, виникнення згубної залежності призводить до різкої зміни кола спілкування. Наркозалежні готові без жалю розірвати дружбу і навіть вийти з близьких відносин. Для них все це перестає мати цінність. Звичайно ж, з’являються нові друзі, чий зовнішній вигляд і повадки повинні насторожувати. Наркозалежні стежать, щоб їхні телефонні розмови проходили без свідків, приховують від сторонніх очей своїх нових приятелів і спілкування з ними.

Якщо раніше були якісь захоплення, вони перестають цікавити. Такі люди починають пропускати навчання або роботу, втрачають колишню працездатність, енергійність. Також серйозно страждає і пам’ять.

 

Родина

Всі речі, що стосуються сім’ї, стають для людини із згубною залежністю нецікавими. Якщо це підлітки, то навіть хвороба батьків їх анітрохи не буде хвилювати. Пристрасть до наркотиків дорослих робить байдужими до життя партнера, байдужими до успіхів і неприємностей. Зниження сексуального потягу у залежних також зустрічається досить часто.

Бажання проводити поза домом більшу частину свого часу – ще одна з ознак наркоманії. Такі люди можуть не приходити ночувати без попередження або ж пропасти на кілька днів, а потім з’явитися, як ні в чому не бувало. З будинку починають пропадати гроші і цінні речі – на дозу постійно потрібні кошти. Наркозалежна людина може винести з власного будинку все, що можна продати, аби знову відчути стан кайфу.

 

Стан здоров’я

Прийом наркотиків надає згубний вплив на загальний стан здоров’я. Відбувається порушення біологічного ритму. Залежні можуть страждати на безсоння, а вдень спати багато годин. У них може спостерігатися або різке підвищення апетиту, або повна його відсутність. Також людина починає відчувати спрагу та тягу до солодкого.

Багато наркотиків при регулярному прийомі призводять хронічний кашель і нежить. Виникають проблеми з функціонуванням шлунково-кишкового тракту. Погіршується стан нігтів, волосся, змінюється колір шкіри – вона стає дуже блідою і сухою.

 

Дивні запахи і предмети

Наявність пляшечок з розчинником, шприців, закопчених ложок та інших дивних речей вказує на згубну пристрасть. Можлива поява несподіваних запахів на одязі – солодкуватого, запаху оцту або ацетону.

 

Як вчинити, якщо близький став наркоманом?

Наведені ознаки є непрямими, вони можуть виникнути не тільки внаслідок пристрасті до наркотиків, але і в результаті інших проблем, що з’явилися в житті близької вам людини. Візит до лікаря-нарколога дозволить точно визначити наявність наркотичної залежності. Не тільки зовнішні прояви стануть підставою для постановки діагнозу. Результати аналізів є основоположним фактором. Сліди наркотиків обов’язково будуть виявлені в крові, якщо людина їх приймає.

Якщо у вас є підозри, що близький потрапив в біду, не слід відтягувати серйозну розмову. Проблема сама собою не вирішиться, і тільки рішучі дії допоможуть змінити ситуацію, змусити людину задуматися, що вона не просто псує власне життя, а й вбиває себе в прямому сенсі цього слова. Не треба боятися протягнути руку допомоги, адже тільки найближчі люди здатні допомогти подолати залежність і одужати.

 

4 (80%) 1 vote
Гавриленко Сергей
Ведущий психолог, психотерапевт Международной Антинаркотической Организации
Дата публікації: 15.02.2019
Зв'яжіться з нами
і ми проконсультуємо Вас
по всім питанням

Бесплатно | Анонимно | 24 часа