Ліцензія МОЗ України №493/1/51-12
+38(097)696-49-68

безкоштовно | анонімно | 24 години

+38(097)696-49-68

безкоштовно | анонімно | 24 години

Реабілітаційний центр РеваншВажко не погодитися з тим фактом, що зміна ролей для людини – природна. Без цього процесу неможливі повноцінні взаємодії. Але в сім’ї, де є залежні від алкоголю, наркотиків, ігр люди, розподіл ролей приймає патологічну форму. Негативні амплуа викликає «загострення» на негативних емоціях, це гальмує розвиток стосунків, нормальне, повноцінне життя. При цьому залежні змушені ходити по замкненому колу, реалізуючи одну і туж ж модель поведінки. Стівен Карпман створив цілу теорію, яка в повній мірі описує відносини між залежним, його найближчим оточенням і сім’єю.

Що являє собою трикутник Карпмана?

Для людей, залежних від згубних звичок і тих, хто їх оточує, часто характерна така модель поведінки, як трикутник Карпмана. І вихід з такого стану просто необхідний. Тільки тоді всі учасники зможуть жити своїм життям, отримати ефективне лікування алкоголізму і співзалежності.

Отже, що ж собою являє трикутник Карпмана? Це певна модель відносин, де люди проявляють три ролі: рятівника, жертви і контролера. У подібному взаємодії проблеми не вирішуються, вони швидше поглиблюються і ситуація залишається тією ж. Давайте більш детально розглянемо кожну роль на прикладі, з’ясуємо, чому виникає така поведінка і чому призводить в глухий кут.

У даній системі може брати участь різна кількість людей. Але кожен з них виступає в певній ролі. І що найцікавіше, вони можуть змінюватися. В одній із ситуацій Контролер здатний стати Жертвою, в інший Рятувальник перевтілюється в контролера. Незважаючи на це, суть проблеми залишається колишньою. Всі субособистості  трикутника – це люди, які чинять в певних ситуаціях, виходячи зі своїх почуттів і емоцій. Припустимо, почуття провини, образи, страху, невпевненості в собі з часом затягують і призводять до того, що людина починає ревнувати і дратуватися, замість того, щоб спробувати все змінити.

ЖЕРТВА: емоції і думки

Почуття, які відчуває людина, перебуваючи в ролі жертви:
– Образа на життя. В даному випадку, людина вважає, що життя погане, і вона не здатна що-небудь в ній поміняти. Її всі ображають, а вона така хороша, але дуже нещасна.
– Задоволення від страждання. Жертві подобається її стан, коли вона відчуває себе мучеником і практично святим. Головною претензією до всього світу є те, що людину недооцінили, але я все одно доведу.
– Провина. Після заподіяної комусь шкоди виникає бажання загладити провину, реабілітуватися в очах інших людей, але висновків не зроблено.
– Заздрість, ревнощі. В цьому випадку, джерелом почуттів є низька самооцінка і неправильне ставлення до власних можливостей. При цьому, чужі успіхи не надихають на досягнення вищих результатів, навпаки- дратують.
– Сором. Найцікавіше, що у залежних від алкоголю людей. Почуття сорому атрофоване, а у співзалежних воно загострюється.
Жертва здатна, час від часу перебувати в депресивному стані, нічого не змінюючи. Хоча зовні така людина буде здаватися метушливою, активною. Жертва постійно перебувати на взводі, відчуває втому через боротьбу з самим собою.

[Contact-form-7 id = “1149” title = “SEO”]

КОНТРОЛЕР: емоції і думки

Контролер – це людина, яка включає захисний від страху механізм. Вона чіпляється за певні стандарти і рамки, дратується, коли щось йде не за її планом. Вічними супутниками контролерів є агресія і злість. А світ для даної особистості – це зло, де багато непередбачуваних страждань, яких неможливо уникнути. Він постійно перебуває в пошуку того, хто буде його «тилом», нікому не довіряє і вважає, що необхідно брати участь у всьому, що відбувається навколо.

Контролер постійно все відстежує, перевіряє, про всіх дбає, особливо в тому випадку, коли його про це просять.

РЯТІВНИК: емоції і думки

Спаситель є своєрідною матір’ю Терезою. Він шкодує контролерів, захищає жертву. Виступаючи в якості такого собі буфера, насправді така людина боягуз. В першу чергу ним керує образа та жалість.
Ключовими почуттями таких людей є:
Провина. Рятівнпк вважає себе винуватим в тому, що не допоміг.

Образа. Ніхто не цінує, не поважає, не помічає зусиль Рятівник, у всякому разі, так вважає людина, що виступає в цій ролі.

Рятівник шкодує Жертву, оскільки вона слабка, в деякій мірі навіть беззахисна. Контролера бо він звалив на себе величезний тягар і тягне його. В результаті всіх шкода, всім треба допомогти. В даному випадку, людина захоплюється і звеличує себе.

Як функціонує «-1» трикутник Карпмана в родині співзалежних?

Навіть в тій ситуації, коли в родині міняються ролями, кожен з родичів приміряє на себе нову особистість, енергія поступово витікає. Напруга, сварки, скандали зростають. У ситуації такого трикутника просто неможливо розслабитися, оскільки регулярно виникають ситуації, які дратують і позбавляють людей спокою.

Найцікавіше, що в сім’ях, де є алкоголіки, друга людина є головним носієм «три в одному». Найчастіше дружина виступає в якості контролера, вона з легкістю перевтілюється в Рятівника, а часом грає в Жертву. Чоловік, який випиває також ходить по колу. Але, переважно, він є Жертвою: його ніхто не розуміє і все принижують. Хоча в розпач він Рятівник: вибачається, купує подарунки. Контролером він буває в тих ситуаціях, де є можливість когось придавити.

З яких причин люди знаходяться в трикутнику Карпмана?

Головна проблема тих, хто знаходиться в рамках даного трикутника – це невміння заявити про власні потреби. Вони живуть заради когось і чекають, що інші будуть жити заради них. Змінити власну поведінку, частіше за все, не дозволяють вбиті з дитинства правила, установки. Найцікавіше, що нерідко, їх вбивають дитині ті ж Жертви, Контролери, Рятівники. В результаті, все життя перебуває в колі страждань.

Ступінь трикутника «-1»: Жертва-Контролер-Рятівник. Для початку варто відзначити, що в кожній людині є всі три субособистості, просто, найчастіше, кожен вибирає для себе певну модель поведінки. Для жителів «-1» трикутника, вільна від повчань дитина – покарання. Вона ламає їх життя, загальну систему, як здається Контролерам. Давайте наведемо приклад: мати (Рятівник) – захищає п’яного батька, батько (Жертва) – напивається від безвиході. Мати чекає від свого чада послуху (Жертовності). Дитина (підліток) не намагається протверезити батька і допомогти матері, вона просто займається собою і насміхається над життям матері. В даному випадку, всі особистості поводяться нещиро, вони не відчувають відповідальності за своє життя. Їх головне кредо: я не винен, винен хтось інший. А те, що я опинився в даній ситуації це вина оточуючих.

Чого хочуть Жертва, Контролер і Рятувальник?

Всі три особистості трикутника хочуть скинути з себе тягар висунутих вимог до самих себе. Контролер бажає нарешті на все плюнути і пожити власним життям. Рятівник мріє, що всі розберуться і без його участі. А Жертва хоче робити тільки те, що їй подобається, а не слухати постійно контролера.

При цьому, настає самий незрозумілий для всіх учасників момент: вони не здатні самостійно вийти із замкнутого кола. І в той момент, коли людина начебто хоче кинути пити, інший внутрішній голос починає підштовхувати її до вживання спиртного, а третя і зовсім говорить про те, що переставши пити, нічого не змінитися.

І навіть в тому випадку, якщо вийде переконати самого себе і прийняти рішення не пити, пам’ятайте, навколо є люди, що займають позиції Жертви, Спасителя і Контролера. Вони знову будуть надходити звичайним для них чином, провокуючи алкоголіка знову випити і випробувати старі емоції. Відповідно, самому вийти з трикутника практично нереально. Тому лікуватися від даної проблеми необхідно всій родині, в спеціалізованій клініці.

Самостійно вибрати з такого кола неможливо. Не варто затягувати з лікуванням. Так як ситуація поступово посилюється і покинути трикутник буде не так просто. Краще довірити свою сім’ю досвідченим професіоналам, які зможуть допомогти всім учасникам і повернути колишні радощі життя, розуміння і добре ставлення один до одного.

Як вийти з трикутника Карпмана?

Перебуваючи в трикутнику Карпмана, всі його учасники не розвиваються, їхні стосунки не поліпшуються, а навпаки – збільшуються. Вони припиняють жити нормальним, повноцінним життям. Щоб залишити таку модель відносин і позбутися від згубної пристрасті до алкоголю, співзалежності, яка дуже часто спостерігається у рідних алкоголіка, дуже важлива своєчасна допомога. Отримати її можна у фахівців: висококваліфікованих і професійних наркологів, психологів і психотерапевтів.

Якщо вашій близькій людині або вам необхідна ефективна допомога в позбавленні від алкогольної залежності, співзалежності, ви завжди можете звернутися в нашу клініку. Саме тут вам допоможуть на будь-якій зі стадій залежності та зроблять все можливе, щоб ви почали нове життя, в якому немає місця спиртним напоям. Тут проводиться не тільки ефективне медикаментозне лікування, а й соціальна, психологічна реабілітація. За допомогою досвідчених професіоналів, комфортній обстановці і грамотній підтримці, ви зможете повернутися до здорового способу життя, до роботи, своїх захоплень. При цьому, наша клініка гарантує повну конфіденційність. Про вашу проблему ніхто не дізнається. Нам, ви можете довірити рішення, важкої життєвої ситуації.

 

5 (100%) 1 vote
Гавриленко Сергей
Ведущий психолог, психотерапевт Международной Антинаркотической Организации
Дата публікації: 10.12.2018
Зв'яжіться з нами
і ми проконсультуємо Вас
по всім питанням

Бесплатно | Анонимно | 24 часа