Ліцензія МОЗ України №493/1/51-12
+38(097)696-49-68

безкоштовно | анонімно | 24 години

+38(097)696-49-68

безкоштовно | анонімно | 24 години

Марихуана не втрачає своєї популярності в середовищі підлітків і молодих людей. За даними опитувань, що проводилися в 24 країнах світу, одноразово вживали даний наркотик близько 3% опитаних у віці від 12 до 64 років. Куріння конопель не призводить до важкої фізичної і психічної залежності, тому її відносять до так званих «легких» наркотиків. Велика частина споживачів вважає, що навіть при багаторічному і частому курінні марихуани особливих наслідків для організму не буде. Однак в останні 5-7 років стали публікуватися результати багаторічних спостережень за активними курцями, які доводять зв’язок між вживанням канабіноїдів і виникненням розладів психіки.

Думки вчених про шкоду куріння марихуани

Чіткого підтвердження, що марихуана є причиною розвитку психічних хвороб, ніхто не почув. Вчені розділилися на 3 групи:

  1. Прихильники однієї з них вважають підвищений ризик розвитку параноїдальної (пов’язаної з активними галюцинаціями і тривогою) шизофренії, манії і психозу доведеним.
  2. В іншій групі заявляють про те, що здатність до мислення і об’єктивне сприйняття реальності у курців повністю відновлюються протягом місяця після відмови від вживання коноплі.
  3. Представники третьої, найменш численної групи, пропонують легалізувати вживання марихуани для лікування психічних захворювань.

Вплив канабіноїдів на головний мозок

Безпосереднє хімічний вплив на роботу головного мозку надають 2 з’єднання, виявлені в смолі конопель:

  1. ТГК (тетрагідроканнабінол) – присутній в невеликій кількості, але є більш активним, в порівнянні з іншим компонентом. Відповідає за початковий ефект «приємного» пожвавлення, радості від життя, аж до ейфорії. Наступна фаза дії – занепокоєння, підвищена тривожність, збудження. Виробники марихуани виводять спеціальні сорти з підвищеним вмістом ТГК, що може привести до серйозних небажаних психічних ефектів: нервозності, панічним атакам, нестримної блювоти.
  2. КБД (канабідіол) – велика складова частина смоли, володіє гнітючою, гальмувальною дією на центральну нервову систему.

Відділи головного мозку та психічні функції

Кожен відділ головного мозку відповідає за ту чи іншу частину психічного стану людини:

Відділ мозку Функція
Лімбічна система Виникнення і розпізнавання емоційних проявів. При стимуляції вироблення дофаміну, який відповідає за задоволення, – позитивні емоції. При великих дозах – страх, паніка. При тривалому впливі – виснаження, відсутність емоцій, апатія.
Префронтальна кора головного мозку Сприйняття зорових і слухових сигналів, самоконтроль, здатність до концентрації та утримання уваги. Здатність співпереживати (емпатія).
Центр голоду, центр терморегуляції – довгастий мозок Підвищення апетиту при стимуляції, при тривалому використанні – придушення апетиту, аж до анорексії. Порушення термочутливості – озноб без підвищення температури тіла або відчуття жару.
Гіпокамп Пам’ять, увага, зв’язність і логічність мислення

Комплексний ефект від марихуани описується терміном «ефект попкорну». Лабораторні тварини при впливі диму від спалювання конопель завмирали, ставали неактивними. Будь-який подразник (звук, дотик) через надмірну стимуляцію кори приводив до рухового порушення і різких рухів захисного характеру.

Залежність від марихуани

При уявній «легкості» наркотику залежність виникає в 9% випадків. Це менше, ніж при вживанні кокаїну та/або алкоголю, де ризик розвитку залежності досягає 15%. При частому курінні (до декількох епізодів на тиждень) залежність розвивається в 30% випадків.

Фізично залежність проявляється в особливому психічному стані, який називають «амотіваційний синдром»:

  1. Пацієнт млявий, пасивний.
  2. Сповільнюється мислення, знижуються пам’ять, увага, здатність та бажання концентруватися на якійсь діяльності.
  3. Настрій лабільний, швидка зміна від депресії до ейфорії і назад.

Залишається неясним, чи дійсно цей прояв викликано споживанням канабіноїдів, або ж це ставлення до життя, як властивість особистості.

В Англії в 1989 р проводився експеримент за участю близько 2000 студентів. Добровольцям дозволяли курити марихуану щодня до 10-11 сигарет в день. В результаті досліджень були зафіксовані всі психічні та фізичні прояви залежності. При скасуванні наркотику повне відновлення психічного здоров’я відбулося протягом місяця.

Однак, продовживши і далі спостереження, дослідники помітили, що навіть через 6-9 місяців після експерименту приблизно 30% випробовуваних виявляли велику імпульсивність і меншу відповідальність у прийнятті рішень, схильність невиправдано ризикувати.

Негативні ефекти від вживання марихуани

При тривалому вживанні і подальшій відмові від конопель розвивається синдром відміни, який проявляється пітливістю, слабкістю, відсутністю апетиту, перепадами настрою, порушеннями сну. В 5-20% випадків у користувачів відзначаються тривожність, дратівливість, нав’язливі думки, апатія, депресивні стани різного ступеня тяжкості. Небезпечна марихуана також тим, що може спровокувати появу хронічних психічних захворювань, повністю вилікуватися від яких неможливо.

Марихуана та психічні захворювання

Було проведено більше 10 великих досліджень для уточнення зв’язку між курінням марихуани і дебютом хвороб. Жодне з них не дало однозначної відповіді, що саме вживання наркотику стало причиною захворювання. Однак отримані факти, що куріння конопель провокує більш ранній початок, часті рецидиви і швидке прогресування хвороби. Особливо чітко це простежується, якщо є схильність до розвитку психічних розладів.

Гострий психоз

Даним терміном позначають гострий психічний розлад. Хворий неадекватно сприймає дійсність, з’являються зорові і слухові галюцинації, рухове збудження. Мова стає незв’язною, можливе марення. Поява симптомів психозу чітко пов’язана з кількістю тетрагідроканнабіолу в прийнятій дозі наркотику. Клінічні прояви можуть тривати протягом декількох годин, проходять самостійно.

Шизофренія

За останні роки проводилося кілька великих досліджень, метою яких було виявлення зв’язку між курінням конопель та розвитком шизофренії:

  1. Фінляндія, 2000 г. Брали участь понад 15 тисяч споживачів, що мали епізод гострого психозу, обумовленого наркотиками або зловживанням алкоголем. У 46% випадків протягом 3-8 років була діагностована шизофренія.
  2. Данія, 2007 р Вибірка з 23000 пацієнтів, які перенесли гострий гашишний психоз: в 1/3 випадків протягом 6 років розвинулася параноїдна шизофренія.
  3. Англія, 2010 р порівнювалися зміни активності зон мозку на функціональної МРТ (магнітно-резонансної томографії) у підлітків, які вживали марихуану, і які хворіють на шизофренію. В тому та іншому випадку виявлено надмірне і тривале збудження ділянок головного мозку, що відповідають за сприйняття зорових образів і звуків, що призводить до галюцинацій.

Клінічно не доведено, що марихуана є причиною шизофренії. Психічні захворювання розвиваються у незначної частини споживачів. Але зроблено висновок, що куріння конопель може послужити тригером (провокуючим фактором), що призводить до першого епізоду захворювання при наявній схильності до нього, або при прихованому перебігу хвороби до початку вживання наркотику.

Обсесивно-компульсивний розлад (маніакально-депресивний психоз, біполярні розлади (БПР)

Клінічних досліджень з питань взаємодії початку обсесивно-компульсивного розладу і куріння конопель набагато менше. У підлітків, які вживали наркотик, БПР у віці 30 років і старше розвивалося в 3 рази частіше, ніж у тверезої групи.

Підлітки, що курять марихуану щодня, в 30% випадків знаходилися в стані легкої гіпоманії – однієї з фаз БПР. На 20% частіше відбуваються спроби суїциду. У користувачів наркотику захворювання починається в більш ранньому віці, що вважається несприятливою ознакою.

Інші розлади психіки

Крім захворювань, що входять в групу «великої психіатрії», вживання марихуани може провокувати розвиток інших патологічних станів. До них відносяться:

  1. Депресивні розлади. В Австралії з 2003 по 2010 р проводилося дослідження – спостереження над учнями середніх шкіл, які курили коноплю з 14-15 років. Всього участь взяли 1600 підлітків. Згідно з результатами, школярі, які палять страждали депресивними розладами різного ступеня тяжкості в 5 разів частіше тих, хто веде тверезий спосіб життя.
  2. Тривожні (параноїдальні) стани. У тому ж дослідженні йдеться про більш частий (в 4-6 разів) прояв тривожних розладів у школярів, які вживали марихуану.

Група ризику розвитку психічних захворювань

Ризик розвитку психічних розладів при вживанні конопель вище в наступних випадках:

  1. Якщо в родині виявлені випадки захворювань, особливо в молодому віці. Це говорить про наявну спадкову схильність.
  2. Ранній початок вживання наркотику – до 16 років.
  3. Частий прийом конопель у великих дозах. У 5 разів зростає ризик розвитку гострого психозу і в 4 рази – шизофренії.
  4. Є риси характеру, які стосуються шизоїдного типу особистості – нетовариськість, схильність до епатажної поведінки та манері одягатися, образливість.
  5. Вже перенесений гострий психоз.

Фактори, що сприяють розвитку психічного розладу

Існує кілька факторів, які впливають на розвиток хвороб психіки:

  1. Спадковість. Не виділено конкретного гена, що відповідає за розвиток шизофренії. Але виявлені ділянки геному (генетичного набору клітини), кожен з яких може впливати на появу даної хвороби.
  2. Особливості біохімічних процесів в головному мозку, часто також обумовлені генетично. Порушується обмін специфічних білків – нейромедіаторів, що передають імпульси від однієї нервової клітини до іншої. Може бути вроджена підвищена чутливість нервових клітин до цих білків.
  3. Важкі життєві умови: низький рівень доходів, часті і тривалі стресові ситуації, соціальне неблагополуччя, фізичне і психічне насильство.
  4. Особистісні особливості.

Крім того, існує припущення, що поєднання генів, при якому шизофренія розвивається частіше, відповідає і за схильність до вживання наркотиків з формуванням залежності.

Марихуана в лікуванні психічних розладів

Всі наркотичні препарати, вироблені в XIX-XX ст. були розроблені для лікування будь-якої психічної хвороби. Однак з часом ставало зрозуміло, що побічні ефекти перевищують користь, тому від них відмовлялися.

Найяскравіший приклад в історії наркотиків – ЛСД, який призначали при депресіях такі визнані фахівці як К. Юнг. Експерименти з подібними препаратами офіційно заборонені. Однак існують «фахівці», які продовжують нелегальне призначення ЛСД, амфетамінів і марихуани для лікування безнадійних, не сприйнятливих до офіційних препаратів хворих.

Марихуана легалізована в деяких країнах, наприклад, Нідерландах і Канаді. Існує офіційне виробництво лікарських засобів на основі конопель. Так, препарат Марінол призначають онкохворим при зниженні апетиту. Можливе застосування його і в якості знеболюючого.

У Франції в 2016 р опубліковано дослідження, яке свідчить про позитивний вплив марихуани при лікуванні депресії і соціофобії. Згодом було встановлено, що експеримент був профінансований виробниками лікарських засобів на основі конопель, тому його результати визнані неетичними і не мають доказової сили.

Оцените материал
Гавриленко Сергей
Ведущий психолог, психотерапевт Международной Антинаркотической Организации
Дата публікації: 20.04.2020
Зв'яжіться з нами
і ми проконсультуємо Вас
по всім питанням

Бесплатно | Анонимно | 24 часа