Алкогольна залежність – страшна хвороба, яка доставляє багато проблем і хворому, і його близьким. Але сучасна медицина пропонує багато способів лікування. Фахівці постійно працюють над різними методиками і системами. Багато з них можуть застосовуватися навіть в домашніх умовах.
Звичайно, найкращий результат дає лікування в реабілітаційних центрах. Там хворий знаходиться під постійним наглядом фахівців, в новій обстановці і правильної атмосфері. Але чи можна лікувати алкоголізм вдома? І як проходить така реабілітація?
Чи можна лікувати алкоголізм в домашніх умовах?
У деяких випадках почати лікування від алкоголізму можна і в домашніх умовах. Такий метод спрацьовує з тими, хто знаходиться на початкових стадіях залежності. Але навіть в такому випадку необхідно викликати додому лікаря, який би перевірив стан хворого, провів огляд всіх систем організму. Іноді здоров’я пацієнта не дозволяє проводити процедури на дому.
В цілому ж сучасна медицина дозволяє вивести людину із запою прямо у нього вдома. Але для цього необхідно суворо дотримуватися рекомендацій лікаря. Також після лікування доведеться пройти курс психотерапії, щоб не було зривів. В некоторых случаях начать лечение от алкоголизма можно и в домашних условиях.
Як проходить лікування алкозалежності в домашніх умовах?
Лікування алкоголізму вдома проходить в кілька етапів. Виглядають вони так:
1. Первинний огляд. На будинок приїжджає лікар, який проводить огляд і вирішує, чи можна пацієнтові залишатися вдома. Важливо перевірити стан печінки, нирок і серця. Також він перевіряє нервову систему хворого, його психічний стан. На основі цього огляду буде сформований список медикаментів і процедур.
2. Детоксикація. Лікування включає в себе етап очищення організму від алкоголю і токсинів, які накопичується за час запою. В цей час лікар проводить процедуру інфузії: він ставить крапельниці, які очищають організм. Завдяки цьому знімаються такі симптоми абстинентного синдрому, як нудота, головний біль, блювота. Крапельниця допомагає налагодити роботу нервової системи, а також нирок, кишечника, шлунку, нирок.
3. Захист серця. Паралельно з детоксикацією фахівці роблять уколи, які допомагають стабілізувати роботу серцево-судинної системи.
4. Лікування. Після очищення організму і стабілізації роботи всіх його систем, лікар підбирає систему лікування. Це можуть бути спеціальні таблетки, а також процедури кодування, тощо Вибір системи лікування багато в чому залежить від ступеня занедбаності проблеми, фізіологічних параметрів пацієнта.
Після лікування на дому алкоголіку необхідно обов’язково пройти психологічну реабілітацію. Він регулярно відвідує психотерапевта або групові заняття «Анонімних алкоголіків». На початкових етапах захворювання такі заходи можуть не знадобитися, але в запущених випадках без психотерапевтичного втручання впоратися дуже складно.
Препарати для детоксикації та зміцнення організму
Для кожного етапу лікування підбираються різні препарати. Для позбавлення від абстинентного синдрому фахівці підбирають засоби, які мають системну дію на організм. Вони не тільки рятують від больових відчуттів. Таке кошти мають яскраво виражений седативний ефект, позбавляють від страху, тривоги, дратівливості.
Для дезоксидації і боротьби з абстинентного синдрому використовують такі препарати:
• Крапельниці з фізіологічного розчину, глюкози і лікарського препарату. В якості останнього найчастіше використовують Гемодез.
• Транквілізатори: Клоназепам, Тенотен, Фенибут, Феназепам і і.
• Нейролептики: Пімозид, Флуфеназин, Клозапин, Пенфлурідол і т.д.
• Ноотропні засоби: Гліцесед, Ноотропил, Ацідум-С, Фенибут.
Гліцесед – це один з найефективніших препаратів, які використовуються в боротьбі з абстинентного синдрому. Він регулює роботу головного мозку, має невеликий седативний і протитревожний ефект. При його прийомі зникає агресивність і дратівливість. У пацієнта спостерігається поліпшення пам’яті, уваги, нормалізація сну. А ось Ацідум-С – це засіб гомеопатичний, тому лікарі можуть використовувати його просто для підсилення загального ефекту.
У випадку з алкогольним отруєнням лікарі можуть прописувати оральні засоби. Для виведення токсинів використовують Таіпрід, Таімін або Колиндяни. З народними засобами краще не експериментувати. Наслідки їх взаємодії з лікарськими препаратами можуть бути дуже непередбачуваними. Іноді можна просто погіршити стан хворого.
Крім препаратів для боротьби з проявами абстинентного синдрому, в лікуванні використовуються додаткові зміцнюючі препарати. Це можуть бути крапельниці з вітамінами групи В, аскорбінової кислотою. Також в залежності від стану пацієнта можуть вводити препарати для поліпшення роботи серцево-судинної системи. Це можуть бути бета- і альфа-блокатори, блокатори кальцієвих каналів, а також гіпотензивні ліки.
Що ж стосується препаратів, які викликають огиду до спиртного, їх прописують вже після детоксикації. Коли організм очищений від алкоголю і всього зайвого, можна приступати до самого процесу лікування. Зазвичай для цих цілей прописують оральні засоби, які можна приймати без допомоги медичних працівників.
Препарати для лікування алкоголізму в домашніх умовах
Ліки, які викликають огиду до спиртного, надають легкий негативний вплив на організм. Але погані наслідки вони мають тільки в тому випадку, якщо пацієнт зривається і приймає алкоголь. У поєднанні зі спиртним такі засоби викликають такі наслідки:
• нудота та блювота;
• розлад шлунково-кишкового тракту;
• головний біль і запаморочення;
• прискорення серцебиття;
• дезорієнтація;
• підвищення ао зження артеріального тиску.
Наслідки можуть бути різними. Все залежить від прописаного препарату та дози алкоголю. Найпопулярніші препарати – Еспераль, Тетурам і Колме. Перший розширює судини при контакті з алкоголем, викликає прилив крові і металевий присмак у роті. Другий викликає блювоту і нудоту, зниження артеріального тиску. Колме провокує прискорене серцебиття і нудоту.
Тривалість дії препаратів залежить від прописаної дози і особливостей лікарського засобу. Деякі діють протягом 2 діб, інші можуть бути ефективними в період до 14 діб.
Загальні рекомендації для лікування алкоголізму в домашніх умовах
Як би дивно це не звучало, але головна рекомендація на період лікування – це реальна відмова від алкогольних напоїв. Їх варто замінити на чай, натуральні соки, чисту воду. При цьому, оточення пацієнта теж не повинно випивати. Допомагає також відмова від самої згадки спиртного.
Під час лікування важливо вирвати хворого з несприятливого оточення. Якщо його друзі теж випивають, краще повністю обмежити контакт з ними. Багатьом допомагає зміна обстановки. Іноді пацієнт їде з міста, подалі від провокацій і спокус. Але якщо не виходить це зробити, варто відмовитися від будь-яких контактів із зовнішнім світом.
Для мотивації можна познайомити алкозалежного з колишнім алкоголіком, який зміг побороти свою хворобу. Робити це варто вже після періоду детоксикації, щоб зайвий раз не викликати і хворого роздратування і негативні емоції.
Серед інших рекомендацій варто відзначити такі:
• чіткий режим дня і здоровий сон не менше 8 годин на добу;
• підбір цікавих занять, які б відволікали хворого від бажання випити: трудотерапія, арт-терапія, читання і т.д.;
• збалансоване і здорове харчування: з раціону прибирають гостру, жирну і солону їжу;
• рясне пиття – чай, соки, вода в великій кількості;
• невеликі фізичні навантаження – фітнес, гімнастика, біг, йога;
• невеликі прогулянки на свіжому повітрі .
Багатьом допомагає перегляд мотивуючих передач і фільмів. Також можна звернути увагу на читання спеціалізованої літератури, духовні практики. Дуже важливо, щоб алкозалежних людина була постійно чимось зайнятий.