Ліцензія МОЗ України №493/1/51-12
+38(097)696-49-68

безкоштовно | анонімно | 24 години

+38(097)696-49-68

безкоштовно | анонімно | 24 години

Алкоголізм – одна з найстрашніших залежностей людини, під вплив якої дуже легко потрапити і важко вибратися. Так історично склалося, що вживання спиртних напоїв у нас увійшло в норму і вважається не тільки не ганебним, а й в деякій мірі необхідним компонентом свята, урочистої події або звичайною вечірки вихідного дня. Такі взаємовідносини з алкоголем часто дозволяють припустити ту стадію розвитку хвороби, коли вже потрібна допомога фахівця. Залежний, та його оточення, можуть списати алкоголізм на тимчасові життєві негаразди або, навпаки, особливі приводи, необхідність налагодити ділові зв’язки і т.п. Розглянемо основні стадії розвитку залежності і тривожні ознаки, які сигналізують, що пора звернутися до лікаря.

Побутове пияцтво або нульова стадія

Цю стадію можна спостерігати у більшій частині дорослого населення нашої країни. Нульова стадія – це як раз той горезвісний «помірно п’є» людина, яка може розслабитися з пляшкою пива або келихом вина в компанії друзів в п’ятницю ввечері, а також дозволяє собі трохи більше у свята. На цьому етапі випиваючий:

  • здатний строго контролювати кількість випитого;
  • легко відмовляється від алкоголю при необхідності (наприклад, потрібно вести машину, завтра чекають важливі справи);
  • при вживанні більше норми спиртного його рве;
  • якщо раптом перепив, то ще кілька днів навіть думати про спиртне не може.

Це ще не захворювання, але ситуація має всі передумови для його розвитку. Якщо вчасно не переглянути свої відносини з алкоголем, існує ризик поступово нарощувати кількість і частоту випитого, що неминуче призведе до першої стадії.

Перша стадія алкоголізму

Вона починається дуже непомітно і часто виправдовується тим, що людина тимчасово випиває трохи більше, тому що так склалися обставини. Хоча ці обставини можуть тривати роками і навіть десятиліттями. Тривожним сигналом є те, що бажання випити стає хоч ще і не нав’язливим, але відчутно превалюючим. Наприклад, з усіх варіантів проведення дозвілля людина вибирає той, де передбачено застілля з випивкою або просто вживання спиртного. Сигналами, що пора вилікувати алкоголізм, будуть також:

  • втрата блювотного рефлексу;
  • істотне збільшення кількості випитого спиртного;
  • неможливість контролювати норму – якщо людина починає пити, то зупиняється, тільки коли втрачає свідомість;
  • алкогольна амнезія – хворому часто не вдається згадати події під час п’янки;
  • звичка пити одному, щоб розслабитися після роботи або скрасити самоту.

Фізіологічно організм вже буде відчувати згубний впливу токсинів спирту, що може виражатися в розладі сну, мігрені, почутті хронічної втоми, незначними, але регулярними збоями в роботі шлунково-кишкового тракту, серцево-судинної системи.

Якщо вчасно звернути увагу на проблему, то на цій стадії розвитку від неї можна позбутися, навіть не вдаючись до допомоги фахівців. Потрібно частіше вибирати безалкогольні розваги, переключити свою увагу на додаткові захоплення, зайняти час корисними справами. Якщо вам важко відмовитися від келиха на вечірці – просто деякий час уникайте місць і обставин, де пропонують випити. Згодом сказати «ні» буде легко, та й самі алкогольні заходи втратять для вас свою цінність.

Друга стадія алкоголізму

Залежний все ще продовжує заперечувати наявність хвороби, але симптоми і ознаки вже настільки виражені, що близькі і оточуючі не можуть їх ігнорувати або виправдовувати. Задоволення бажання випити стає основним, без спиртного не обходиться жоден вихідний, а в дні вимушеної тверезості людина відчуває підвищену дратівливість, агресію, перепади настрою. Такі зміни психіки часто тягнуть за собою проблеми на роботі, скандали в сім’ї, втрату друзів і поступове заміщення кола спілкування питущими людьми. На пізніх стадіях чітко видно і наслідки фізіологічних порушень в роботі внутрішніх органів:

  • набряклість;
  • тремор;
  • похитуюча хода;
  • капілярна сіточка на обличчі;
  • втрата ваги.

Знижується працездатність, розумова діяльність, а також поступово деградує особистість. Спочатку це виражається в поганому характері, потім людина повністю втрачає почуття відповідальності – може забути забрати дитину з садка, сісти п’яною за кермо, вчинити злочин в стані алкогольного сп’яніння. Якщо не вжити заходів, все закінчиться алкогольним делірієм або білою гарячкою з непередбачуваними наслідками. При цьому пити залежний починає ще більше і здатний перенести на ногах дозу алкоголю вище критичної. Зате з’являється важке похмілля з провалами в пам’яті, яке хочеться негайно полегшити чаркою. Опохмел нерідко закінчується багатоденним або навіть багатотижневим запоєм. З цієї стадії практично неможливо самостійно повернутися до здорового життя. Необхідно якомога швидше звернутися до нарколога і пройти курс лікування, який буде спрямований не тільки на викорінення самої тяги до алкоголю, але і на відновлення психіки, працездатності внутрішніх органів.

Третя стадія алкоголізму

Залежність переходить з психологічної в фізичну. Організм настільки вражений регулярним прийомом алкоголю, що просто не здатний функціонувати без нього, так як вже не виробляє важливі для життєдіяльності гормони. Пияцтво постійне, при цьому алкоголіка вже не тягне на подвиги, так як спиртного не тонізує, та й випивати його в колишній кількості він уже не може. Часто повертається блювотний рефлекс, а також розвиваються такі захворювання, як:

  • цироз печінки;
  • алкогольна енцефалопатія;
  • полінейропатія;
  • алкогольна епілепсія.

П’яницю на третій стадії легко обчислити з натовпу, навіть не будучи лікарем. Він має неохайний зовнішній вигляд, завжди з перегаром, поводиться неадекватно і готовий на все, заради алкоголю. Його коло спілкування повністю замінили такі ж залежні люди, нормальні соціальні зв’язки втрачені. Допомога фахівців при такому перебігу захворювання вкрай необхідна, проте повернути здоров’я і особистість вже виходить не завжди.

Чому одні люди спиваються, а інші ні?

Існує хибна думка, що алкоголізм це хвороба нижчих верств населення і неблагополучних сімей. Звичайно, передумов для його розвитку в цьому середовищі більше, але опірність людини до нестримного пияцтва залежить від багатьох факторів. В першу чергу це спадковість і особливості індивідуального обміну речовин. Якщо ви помітили найменші симптоми прояву залежності, необхідно якомога швидше вжити заходів, бо підступність цієї хвороби полягає ще і в тому, що дороги назад розвитку вона не має. Алкоголік навіть з другої стадії ніколи не повернеться на рівень побутового пияцтва – у нього є вихід або припинити пити, або котитися далі вниз. Від початкової стадії до третьої може пройти не один десяток років. Однак цей процес істотно каталізують додаткові обставини, наприклад:

  • виснаження організму фізичними або моральними навантаженнями, хронічними хворобами;
  • прийом психотропних речовин, куріння тютюну;
  • усвідомлений вибір алкоголю як єдиного способу розслабитися або отримати задоволення.

Також варто відзначити, що діти та підлітки спиваються значно швидше дорослих, і так як їхня психіка була не до кінця сформована, важко піддається відновленню. А у жінок хвороба прогресує майже вдвічі швидше, ніж у чоловіків, так як алкоголь переробляється значно повільніше, а прихильність формується сильніше.

5 (100%) 1 vote
Гавриленко Сергей
Ведущий психолог, психотерапевт Международной Антинаркотической Организации
Дата публікації: 16.01.2019
Зв'яжіться з нами
і ми проконсультуємо Вас
по всім питанням

Бесплатно | Анонимно | 24 часа