Сьогодні багато сімей живуть з людьми, які страждають від залежності до алкоголю, наркотиків, ігор. У медицині, залежність ділитися на нехімічну і хімічну, в кожній з них є свій ступінь тяжкості проявів, тривалість. На превеликий жаль, залежність чинить надмірний вплив на всіх членів сім’ї. Найчастіше, їх цілком поглинає турбота про хворого. Дана ситуація в психології називається співзалежністю.
Іншими словами, співзалежний – це людина, яка прикладає всі зусилля на те, щоб контролювати поведінку іншої людини, завдаючи шкоду власним інтересам і потребам. Ключова характеристика такого є – зневага до своїх потреб, а часом і життєво необхідних речей, для того щоб створити ілюзорну користь залежному.
Ознаки співзалежної людини
Звісно, у співзалежної людини з’являються певні ознаки. Ось основні з них:
– Нав’язлива необхідність контролювати життя залежного від ігор, алкоголю або наркотиків родича. Іншими словами, вживаються всі необхідні спроби для контролю над поведінкою близької людини, формування сприятливого враження про сім’ю на оточуючих людей. Пам’ятайте, чим важче стан у залежної людини, тим гірша ситуація в родині, тим більше активніше співзалежний намагається впливати. Зазвичай, такі люди впевнені, що вони краще за інших обізнані в тому, що таке добре і що таке погано, мають право примушувати інших членів сім’ї жити по їх «правилами». При цьому, можуть використовуватися найрізноманітніші методи: шантаж, погрози, скандали, вмовляння і так далі. Незважаючи на це, кожен раз підкреслюється безпомічність залежного, його нездатність самостійно приймати будь-які рішення. Найчастіше, спроби тотального контролю обертаються проти співзалежних, приводячи до розладів нервової системи і нападів гніву, який неможливо контролювати;
– Дуже низька самооцінка. Дана ознака робить негативний вплив на всі інші і мотивує більшість вчинків з боку співзалежної людини. В результаті низької самооцінки, всі дії спрямовані на те, щоб отримати схвалення ззовні. Тут дуже важлива думка оточуючих, вона обов’язково повинна бути позитивною;
– Є бажання піклуватися про оточуючих. Таке бажання визначає вчинки, воно домінує над мотивацією. Нерідкі випадки, коли співзалежні люди беруть на себе більш, ніж можуть зробити, тим самим, заробляючи різні недуги. Вони не здатні відмовляти, виконуючи всі прохання, навіть в тому випадку, якщо усвідомлюють їх шкоду. Найчастіше, подібна турбота завдає більше шкоди, ніж користі: співзалежні купують для близьких наркотики, алкоголь на їхнє прохання і так далі;
– співзалежний вважає, що він відповідальний за те, як себе веде його близька людина. Таким чином, покриває пияцтво чоловіка, дружини перед начальством, і пояснюючи чергові прогули поганим самопочуттям;
– Співзалежні люди відчувають внутрішній страх, що вони можуть бути кинуті. Тому, щоб уникнути подібного, готові піти на все, що, на їхню думку, збереже сім’ю, відносини;
– Вся увага концентрується на почуттях близької людини, яка залежна від згубних пристрастей. В даному випадку, співзалежний не здатний розпізнавати і висловлювати свої емоції, він не вміє відокремлювати їх від емоцій іншої людини. В результаті, з головою поринає в чуже життя, намагаючись його контролювати;
– Зневага особистими інтересами і принципами в сторону залежного. Такі люди залишаються дуже відданими, навіть в тому випадку, якщо людина цього не заслуговує. Спочатку можуть висуватися досить жорсткі вимоги, але в результаті, вони все одно поступляться, погодившись на будь-які умови, аби уникнути гніву з боку близької людини і її відторгнення;
– Нерідкі випадки, коли співзалежні люди діють досить пасивно, уникаючи відкритого прояву емоцій і почуттів зі свого боку, які змогли б викликати незадоволення родича. Вони не бажають і навіть бояться спровокувати роздратування іншої людини на свою адресу.
Всі ці ознаки властиві співзалежним людям у яких є родичі, близькі, які регулярно вживають алкоголь, наркотики, ігромани.
Причини співзалежності
Як вважають багато психологів, співзалежність, найчастіше, розвивається у тих людей, які виросли в асоціальних сім’ях. Їх родичі, найближче оточення відчували якусь залежність. Нерідкі ситуації, коли дане явище виникає у людей, що піддалися насильству або фізичному покаранню. При цьому заборонялося висловлювати дитині свої почуття і думки.
Можливі ситуації, коли людина, у якої було ідеальне дитинство, одружуються з залежним. Якщо подружжя протягом тривалого часу живе разом, у здорового члена сім’ї виникає співзалежність.
Далеко не останню роль у процвітанні такого явища грають роль прийняті стандарти, релігія. Постійно чуючи «жінка повинна терпіти», в результаті, вона починає терпіти, чого ні в якому разі не можна робити.
На жаль, є випадки, коли після розриву відносин, співзалежна людина переносить цю схильність на нові відносини. Єдиний правильний вихід в такій ситуації – лікування. Тільки звернення до висококваліфікованих фахівців допоможе вам вирватися з замкнутого кола, повернувшись до нормального, повноцінного життя.
На превеликий жаль, співзалежність може перетікати з ряду психологічних проблем в фізичні. При тривалому придушенні негативних емоцій з часом розвивається психосоматичне захворювання. Залежно від особливостей організму, фізичного стану, це можуть бути: порушення сну, спазми судин, порушення працездатності внутрішніх органів. І, починаючись з нешкідливих нездужань, проблеми можуть перерости у важкі захворювання, наприклад, в бронхіальну астму, псоріаз, гастрит та інші.
Як позбутися від співзалежності?
Коли в родині є залежні люди, в першу чергу ставиться питання про те, як вилікувати наркоманію , алкоголізм, ігроманію. Звісно, тут всі сили і думки спрямовані на хворого. При цьому співзалежна людина забуває про себе, про свій внутрішній стан. Для того щоб позбутися від цієї недуги важливо лікування в спеціалізованому центрі. І найперший крок до одужання – це визнання свого стану. Людина повинна усвідомити, що вона залежна. Сьогодні існує величезна кількість способів для того щоб позбутися від співзалежності: програма «12 кроків», трудотерапія, арт-терапія і багато інших.
За великим рахунком, співзалежність є сімейним захворюванням, тому повноцінне одужання когось одного – неможливо. У розвинених країнах практикується сімейна терапія, де паралельно лікуються і людина із залежністю і співзалежний. При роботі з такими пацієнтами дуже важлива психологічна підтримка, завдяки якій хворий починає повертатися до реалій життя, усвідомлювати, що робив помилки, запобігати їх в подальшому.
Найкраще якщо лікування буде проходити в центрі, в умовах стаціонару, де пацієнти практично цілодобово зайняті різними терапевтичними процедурами. В результаті, у них не залишається вільного часу і практично відсутні можливість продовжувати співзалежні відносини.
Головна проблема такої людини – це не тільки низька самооцінка, але ще і наявність величезної кількості страхів. Ось найпоширеніші:
- Страх залишитися одному. Незважаючи на всі недоліки залежного від наркотиків, алкоголю, ігор, він завжди буде поруч, я зможу допомогти йому в будь-який момент, піклуватися про нього;
- Страх того, що засудять оточуючі. Для співзалежних дуже важливо, що скажуть сусіди на черговий скандал або витівку алкоголіка, його неохайний вигляд. Це підштовхує родича на придбання алкоголю, на брехню та інше створення ілюзій нормальної сім’ї;
- Страх за залежного. Співзалежна людина боїться, що залежному буде боляче, що він покінчить собою, потрапить до в’язниці. І людина при цьому не усвідомлює, що співзалежність часто призводить до таких наслідків, яких вона побоювалася;
- Страх власної особистості. Людина не здатна вибрати власний шлях у житті, оскільки присвячує його турботі про залежного.
З подібними страхами потрібно боротися. Їх не можна допускати в своє життя.
Для того щоб позбутися від співзалежності дуже важливо звернутися до висококваліфікованих професіоналів. У спеціалізованому центрі вам допоможуть позбутися від даної проблеми. Найголовніше, що лікування співзалежних людей проходить без використання медикаментів, в крайніх випадках можуть призначатися седативні і заспокійливі препарати.
Потрапляючи в центр, з пацієнтами проводиться психотерапевтична робота, яка допомагає відокремити їх від залежних людей, тим самим, людина може починати жити власним життям. Звичайно ж, шлях до одужання досить складний, що вимагає професійного підходу, інтенсивного лікування. У центрі працюють досвідчені фахівці, які зроблять все можливе, щоб ви позбулися своєї проблеми. Тут застосовуються різноманітні методи, завдяки їм пацієнт не тільки позбавляється від співзалежності, він забуває про неї назавжди. Проживання в стаціонарі буде максимально комфортним. Так як тут є всі умови для нормального життя і якнайшвидшого одужання. Пам’ятайте, не варто займатися самообманом, проживати чуже життя, постійно когось контролювати. Позбувшись від співзалежності ви зрозумієте, що вас оточують більш цікаві і яскраві моменти, які будуть вас радувати.