Бутират (оксибутират натрію, ГОМК) – це дієвий лікарський препарат, який активно використовується в медицині. Він дуже корисний в неврології, а також в анестезії. Але суть в тому, що між лікармьким засобом і смертельною отрутою різниця виключно в дозуванні. З області медикаментів бутират швидко перекочував в руки драгділерів, які виробляють речовину синтетичним шляхом. Часто в наркотик потрапляють смертельні речовини.
Наркотичну залежність від бутирата називають бутіратоманіей. Найчастіше такий наркотик вживають в середовищі нічних клубів і вечірок. Також траплялися випадки, коли речовина підливали в спиртне дівчатам або знайомим. Результат завжди один – смертельний. У поєднанні з алкоголем бутират створює справжній отрута, який вбиває болісно і повільно. Проте, речовина досі користується великою популярністю серед наркоманів. В основному через швидкий ефект і дешевизну.
Трохи історії та сучасності
Оксибутират натрію був виведений російським хіміком А. Зайцевим ще в кінці ХІХ століття. З’єднанням зацікавився французький лікар Лабборі, який запропонував використовувати речовину в психіатрії. Воно дійсно допомагало боротися з психічними хворобами завдяки заспокійливій та розслаблюючій дії.
Також оксибутират почали широко застосовувати в якості снодійного, протишокового засобу. У малих дозах і при правильному використанні він поліпшував розумові процеси, пам’ять. У деяких випадках препарат використовувався як анестезія. Навіть в наші дні його застосовують в якості вступного наркозу.
Сьогодні оксибутират і його сполуки активно використовуються в медицині західних країн. Препарат допомагає в боротьбі з нарколепсією, фіроміалгіі. Також активно проводяться експерименти із застосуванням в лікуванні шизофренії, хвороби Паркінсона, хронічної втоми. Іноді речовина може стати частиною медикаментозного лікування алкоголізму і абстинентного синдрому. В офтальмології оксибутират стимулює обмінні процеси сітківки ока.
І все ж, бутират – це наркотична речовина, яку вживають наркомани в самих різних країнах. Лікування наркозалежності, Викликаної цією речовиною, вимагає безлічі зусиль. Незамінні ліки легко перетворюється в повільну отруту, яка насамперед вбиває свідомість і особистість людини.
Дія бутирата на організм людини
Якщо речовина застосовується не в медичних цілях, то її ефект чимось нагадує дію алкоголю на організм людини. З тією лише різницею, що відчуття набагато сильніше, небезпека вище, а звикання з’являється відразу після першого вживання.
Помітний ефект з’являється вже через 10 або 20 хвилин після вживання. Сила дії безпосередньо залежить від прийнятої дози, фізіологічних особливостей людини. Тривалість ефекту може теж бути різною. В основному вона становить близько 1,5 годин.
Сп’яніння після прийому препарату можна умовно поділити на кілька етапів:
- Невелика ейфорія, поліпшення настрою, легке розслаблення і запаморочення.
- Часткова втрата контролю, підвищення сексуального потягу, гіперактивність, сильне запаморочення.
- Повна втрата контролю, відсутність кордонів в поведінці. Людина втрачає зв’язок з реальністю, в деяких випадках відбувається помутніння розуму, з’являються незворотні зміни в психіці.
Тривалість і якісні показники ефекту від вживання залежать від дозування. У малих дозах бутират дає легку ейфорію, розслабленість і невелике поліпшення настрою. Доза до 2,5 грам робить мову незв’язною і млявою, з’являється підвищене бажання танцювати. Якщо ж прийняти 3 грами бутирата і більш, можна впасти в глибокий наркотичний сон, тривалість якого від 4 до 6 годин.
Якщо людина впадає в наркотичний сон, вона може прокинутися з повністю зміненою свідомістю, особливо якщо її доводиться заснути десь в шумному місці або клубі. У процесі сну психіка змінюється, з’являються страхи і фобії, руйнується особистість.
Багато наркодилерів пропонують бутират як «засіб від сором’язливості». За їх словами, він допомагає розслабитися і стати впевненішим в собі. У реальності по виходу з наркотичного стану все комплекси та страхи тільки посилюються.
Також дехто вважає, що речовина можна застосовувати для експериментів зі свідомістю та духовних практик. Насправді ж ніякого просвітлення чекати не доводиться. Люди втрачають розум і страждають від різних фобій після прийому високої дози речовини.
Абстинентний синдром і наслідки вживання
Наслідки прийому препарату проявляються після першої дози. Людині важко зосередитися без дози, з’являється безсоння і тривожність. Але тільки регулярне вживання наркотику протягом місяців викликає серйозну психічну залежність. І якщо фізичні прояви наркоманії можна вилікувати відносно швидко, то з психікою доводиться працювати дуже довго і скрупульозно.
Абстинентний синдром виражається в таких наслідках:
• загальмованість, порушення реакції;
• розосередження і втрата уваги;
• підвищена хвороблива бадьорість або повний занепад сил;
• розмита свідомість, маячні висловлювання, ідеї;
• проблеми зі сном;
• підвищена тривожність, необгрунтований страх;
• агресія, неадекватні вчинки;
• порушення пам’яті і процесів мислення;
• головний біль, нудота.
Вживання такого наркотику негативно позначається не тільки на наркомана, але і на людях, які його оточують. Часто від цього страждають незнайомці, які випадково опинилися поблизу. Бутіратоманія призводить до втрати контролю. Наркомани засипають за кермом, втрачають зв’язок з реальністю, кидаються на перехожих. Найстрашніше – поява маячних ідей і нестерпного бажання втілити їх в реальність.
Ознаки передозування
Втратити міру з такою речовиною дуже легко. З кожним вживанням наркоману необхідно підвищувати дозу для досягнення бажаного ефекту. В результаті відбувається передозування. Якщо вчасно не звернутися до лікаря, воно може виявитися смертельним.
Основні ознаки передозування бутиратом наступні:
• Втрата контролю, відчуття болю і одночасно – надмірна активність. У таких випадках люди стрибають, танцюють і кричать. Вони можуть падати на асфальт або битися головою об стінку – болі вони відчують, навіть не усвідомлюючі, що роблять.
• Глибокий сон, який не переривається. Наркомана неможливо розбудити.
• Блювота. Іноді вона починається під час наркотичного сну, але людина все одно не прокидається. Якщо не простежити за відведенням блювотних мас, вона просто може захлинутися.
• Нерухомі зіниці, дуже слабкий пульс.
• Втрата свідомості і блідість.
• Повна відсутність координації рухів.
Якщо вчасно не звернутися за допомогою до фахівців, результат передозування буде летальним.
Лікування бутиратоманії і його особливості
Перше, що варто знати всім: бутіратоманію неможливо вилікувати в домашніх умовах. Допомогти можуть тільки в наркологічному центрі. Спочатку організм наркомана очищають від токсичних речовин. Також фахівці допомагають впоратися з абстинентним синдромом.
Після пацієнт проходить тривалий курс психотерапії і реабілітації. Він може відвідувати групові заняття, а також працювати індивідуально з психотерапевтом. І тільки після відновлення особистості можна сподіватися, що людина зможе адаптуватися в соціумі.