Ні для кого не секрет, що бувають випадки, коли людина впадає в залежність від азартних ігор. В науці давно придумано назву для такої залежності – лудомания (від латинського слова «ludo» – граю і грецького «манія» – потяг). У двох словах лудоманію можна описати як нездоровий гіпертрофований потяг до азартних ігор. Людина може грати в казино, використовувати ігровий автомат або зовсім брати участь в проведенні підпільних ігор. Цей нездоровий потяг офіційно визнано патологією і включено в міжнародний класифікатор хвороб під кодом F63.0.
Ігроманія характеризується такими ознаками, як:
- постійна все зростаюча залученість в процес гри;
- постійне збільшення часу, відведеного на гру;
- нездатність вийти з гри при втраті великої суми, постійний нездоровий азарт;
- абстиненція, або ломка, – людина некомфортно почувається, якщо деякий час не грає;
- нездатність відмовитися від участі в азартній грі.
Ціна, яку платить людина за цю згубну пристрасть, занадто висока – це зруйновані сім’ї, зламана психіка, втрата роботи, майна і навіть самогубство. Саме тому настільки багато хто цікавиться такою темою, як лікування від ігроманії.
Як вилікувати ігроманію
Як правило, ігроманія не приходить одна – це лише частина цілого набору психічних хвороб або прояв однієї з них. Так, дуже часто лудоманія є лише симптом нав’язливого стану, з яким вкрай важко боротися. Може вона бути і складовою частиною афективного розладу. Тому намагатися позбавити людину від ігроманії в домашніх умовах вмовляннями, умовляннями або заборонами марно, краще звернутися до фахівців: в психіатричну клініку або спеціальний центр лікування ігроманії. Там хворого ретельно обстежують і призначать найбільш підходящу терапію.
Ігроманія: методи лікування
Лікування лудоманії – довгий і важкий процес. При такому лікуванні необхідно застосовувати комплексний підхід і використовувати відразу кілька методів.
Методів позбавлення від ігроманії існує декілька:
- Лікування за допомогою медикаментів. Ігроманія – різновид психічної хвороби, тому лікують її препаратами, які застосовуються в психіатрії, такі, як нейролептики, антидепресанти і ноотропи. Ці ліки покращують настрій, заспокоюють, нормалізують сон. Однак слід пам’ятати і про їх серйозні побічні ефекти. Але в разі сильної прояви захворювання часто не залишається іншого вибору окрім використання медикаментів.
- Психотерапія. Ця методика лікування полягає у встановленні особистого контакту лікаря з хворим з метою надання лікувальної дії на його психіку. Проводиться психотерапія шляхом бесід, обговорень, тестів, автотренінгів. Психотерапія застосовується в тому випадку, коли захворювання не протікає дуже гостро і можна обійтися без сильнодіючих ліків. Вона може поєднуватися з медикаментозним лікуванням. Вважається, що найбільш ефективна при лудоманії групова психотерапія, так як хворим ігровою залежністю дуже складно впорається зі своєю недугою самотужки через схильність до самоосуду.
- Нетрадиційні методи лікування. До таких методів належать народна медицина, а також різноманітні методики лікування, які не визнані офіційною наукою. Звичайно, ефективність такого лікування є сумнівною, але коли не допомагає нічого, що може запропонувати офіційна медицина, можна спробувати і їх. Адже, як відомо, в лікуванні таких нав’язливих станів, як ігроманія, дуже важлива переконаність людини в тому, що саме цей засіб їй допоможе. Тому нетрадиційне лікування іноді теж має успіх.