Незважаючи на те, що досягнення медицини і фармацевтики важко переоцінити, багато ліків, які сьогодні рятують життя, таять в собі і небезпеку. Залежність від ліків набула широкого поширення і часто вимагає такого ж серйозного лікування, як і алкоголізм, наркоманія. Подібно спиртного і психотропів, медичні препарати викликають не тільки психологічне звикання, а й фізичні зміни організму, які провокують дискомфорт при припиненні прийому препарату, який можна порівняти з ломкою або синдромом відміни у алкоголіка. Проблема може виникнути навіть на грунті прийому щодо безпечних і широко поширених засобів, які відпускаються в аптеках без рецепта. Тому бажано обов’язково консультуватися з лікарем, навіть якщо ви хочете позбутися від застуди або легкого нездужання. Самолікування, неправильна дозування, індивідуально невідповідний ліки і некоректна тривалість терапії – основні причини виникнення залежності. А про поширених препаратах, які її викликають, ви дізнаєтеся нижче.
Снодійне
Постійні стреси, перенасичене життя, підвищена ділова активність призвели до того, що для багатьох сучасних людей прийняти снодійне ввечері також звично, як і почистити зуби, а коробки з таблетками оселилися в тумбочці. Тим часом, будь-яка клініка лікування наркоманії може показати статистику, що це один з основних препаратів, що викликають проблеми. Спочатку таблетка потрібна час від часу, потім раз в тиждень, кілька разів, потім людина просто не може заснути без снодійного, а потім однієї таблетки недостатньо і доводиться поступово підвищувати дозу. У підсумку така залежність може привести не тільки до серйозних порушень сну, але і до летального результату. Снодійне, як і будь-які ліки, має підбиратися індивідуально за рішенням лікаря, а не за порадою подруги або колеги. І головне, пам’ятайте, що це не вечірній ритуал, а тимчасове рішення проблем зі сном.
Заспокійливе та антидепресанти
Аналогічна ситуація і з препаратами від депресії, підвищеної тривожності або перезбудження. Для жителів мегаполісів вони стали справжньою паличкою-виручалочкою від поганого настрою. Підвищення дозування проходить непомітно, спочатку як тимчасовий захід, потім на постійній основі, і ось – без таблеток вже ніяк. Набагато безпечніше і ефективніше нормалізувати свій психологічний стан на постійній основі допоможуть:
- спорт, йога, басейн;
- правильне харчування;
- прогулянки на свежому повітрі;
- аутотренінги.
А ліки залиште лише для крайніх випадків.
Проносні засоби
Безконтрольний прийом проносних може бути викликаний бажанням швидко схуднути, але що найстрашніше – залежність іноді зустрічається і у дітей, чиї недбайливі батьки намагаються таким чином вирішити наявні або надумані проблеми з їх травленням. Причому звикання формується дуже швидко. Чи варто говорити, що і в тому, і в іншому випадку шлунково-кишковий тракт просто перестає нормально працювати без стимуляції препаратами, що згодом провокує порушення обмінних процесів, розвиток геморою, онкології та інших хвороб внутрішніх органів. Щоб шлунок працював як годинник, дотримуйтесь здорову активність, вживайте достатньо клітковини, пийте чисту негазовану воду і обмежте кількість міцного чаю і кави.
Судинозвужувальні краплі
Це симптоматичний засіб, який спрямований не на лікування самої проблеми (найчастіше сезонного алергічного риніту), а на усунення викликаного їй дискомфорту. Нешкідливі, на перший погляд, краплі призводять до серйозних ускладнень і самому справжньому звикання. Справа в тому, що вони провокують викид адреналіну набагато більше, ніж організм виділяє, коли намагається впоратися з закладеністю сам. Внаслідок цього підвищується артеріальний і внутрішньочерепний тиск, порушується внутрішній баланс викиду адреналіну в кров. Більш того, після деякого часу прийому препарату краплі перестають давати бажане полегшення, але без них стає взагалі неможливо дихати, так як носоглотка сильно набрякає. Також ці кошти викликають такі побічні ефекти, як:
- пересихання слизової;
- порушення функцій ворсинчатого епітелію, який виводить слиз;
- часткова або повна втрата нюху.
Тому ні в якому разі не перевищуйте тривалість призначеного курсу
лікування, а якщо проблема не вирішується за допомогою крапель, зверніть увагу на такі методики лікування вазомоторного риніту, як фізіотерапевтичні процедури, голковколювання, лазер.
Знеболювальні та анальгетики
Біль – дуже неприємне почуття, від якого людина готова позбутися будь-яким шляхом, і часто не найбільш правильним. Якщо з сильними препаратами все зрозуміло, і від їх безконтрольного вживання нормальні люди зазвичай утримуються, то небезпека звичних таблеток від головного болю або спазмів ігнорується. А між тим залежність викликає навіть «Анальгін», «Парацетамол», «Аспірин», «Спазмалгон» та інші препарати з кофеїном і кодеїном в складі. Крім безпосередньої залежності, яка іноді щогодини штовхає на прийом ліків і викликає сильну ломку, ці таблетки можуть забезпечити вам ряд ускладнень. Серед поширених наслідків: інфаркт, інсульт, виразкові хвороби, серцева недостатність, кровотечі, порушення функцій печінки та нирок. Якщо виникла необхідність в прийомі таких ліків: уважно читайте анотацію, перевірте сполучуваність з іншими прийнятими препаратами, ні за яких умов не перевищуйте добове дозування, а якщо біль не вдалося усунути протягом двох днів – зверніться до лікаря.
Гормональні ліки
Незалежно від форми випуску – таблетки, нашкірні кошти, інгалятори – це сильнодіючі засоби, з якими необхідно звертатися дуже акуратно. Гормональна терапія повинна підбиратися індивідуально і виконуватися певним курсом. Причому до гормональних препаратів належать не тільки ліки від важких або рідкісних захворювань, але і:
- знеболювальні таблетки при менструації;
- мазі проти шкірних алергій і висипань;
- інгалятори від бронхіальної астми.
Навіть незначне відхилення від запланованого графіка прийому ліків може призвести до того, що звична доза перестане діяти, проблема тільки посилиться, і допомогти вам буде набагато складніше.
Антигістамінні засоби
Ліки проти алергії широко доступні, а найпопулярніші марки використовуються вже не одне покоління. Однак навіть звичайний «Супрастин» може викликати звикання. Тому антигістамінні препарати необхідно чергувати, небезпечно приймати без нагляду лікаря і призначати собі самому.
Чому не варто лікувати залежність самостійно
Просто взяти і припинити приймати ліки – далеко не завжди вірне рішення. Крім потужної психологічної залежності, багато що з перерахованих вище засобів істотно впливають на функції організму, і він просто відвикає нормально працювати без них. Так що різка відмова від медичного препарату може спровокувати серйозні порушення в роботі органів і різні побічні ефекти. Щоб цього не сталося, необхідно пройти обстеження, виявити ступінь ураження. Також важлива психологічна підтримка фахівців, завдяки якій відмова від ліків пережити значно легше.