На жаль, сучасна реальність така, що дитяча наркоманія давно перестала бути «страшилкою» батьків, які страждають гіперопікою. Наркоманія серед дітей і підлітків набуває масштабів епідемії, забираючи десятки сотень життів і калічачи долі цілих сімей.
Останні дослідження свідчать про те, що близько 60% від загального числа залежності становлять саме молоді люди у віці від 16 до 30 років. Це говорить про те, що першу дозу людина отримала ще в ранньому віці – в дитинстві.
Які причини того, що дитяча наркоманія набирає такі темпи і наскільки серйозні наслідки? Давай розбиратися.
Причини дитячої та підліткової наркоманії
Фахівці виділяють кілька причин, які можуть спровокувати розвиток залежності в ранньому віці:
• Біологічні. У дитини може бути вроджена схильність до наркотичних препаратів, сформована з тієї причини, що до вагітності, під час або при годуванні груддю мати приймала психоактивні речовини.
• Соціальні. Одна з основних причин – негативний вплив оточення, в тому числі друзів, однокласників і навіть приклад батьків, які зловживають алкоголем або наркотиками.
• Психологічні. У підлітковому віці дитина стає замкнутою, агресивною, не довіряє оточуючим. З одного боку, це природні процеси становлення особистості в перехідний період, з іншого боку, душевний дискомфорт або психоемоційна нестабільність можуть призвести до небажаних наслідків і спонукати дитину спробувати наркотики.
А тепер найголовніше: всі перераховані вище причини можуть і повинні контролюватися батьками дитини. Якщо вас щось насторожило, звертайтеся в спеціалізовану клініку, яка проводить лікування наркозалежних в Києві , використовуючи сучасні та ефективні методики.
Як не пропустити «тривожні дзвіночки»
Симптоми формування залежності проявляються вже на перших стадіях, але, щоб їх помітити, потрібно проявити особливу пильність. Якщо ви помічаєте, що дитина стала відлюдною, погано спить, втрачає апетит і в цілому веде себе не так як зазвичай, не пускайте все на самоплив. Діяти треба швидко і грамотно, щоб уберегти підростаюче покоління від страшної хвороби. Також насторожити має поява нового оточення – переконайтеся, що компанія не представляє небезпеки.
Хоча в підлітковому віці різкі перепади настрою або зміна характеру можуть бути ознакою горезвісного «перехідного періоду», все ж необхідно уважно спостерігати за дитиною і найголовніше, обговорювати турбуючі його проблеми. Різка і безпричинна зміна настрою від цілковитої апатії до нестримних веселощів – «тривожний дзвіночок».
Якщо дитина частіше не спить вночі, а вдень весь час сонна і млява, зверніть на це увагу. Нерідко діти, які починають приймати наркотики, можуть бути настільки апатичними і втомленими, що лягають спати о сьомій вечора. Також може бути порушений звичний режим харчування – від відсутності апетиту і відмови від їжі до нападів дикого голоду.
Явні ознаки, які не можна пропустити: розширені або звужені зіниці, нестійка ходьба, підвищена (невластива раніше темпераментом дитини) жестикуляція, характерні похитування при ходьбі.
Профілактика: як врятувати свою дитину і не допустити трагедії
Діти стають наркоманами не за хвилину – залежність формується поступово і, як ми обговорили вище, на те є свої причини. Але, як показує практика, не тільки погана спадковість або психологічні проблеми дитини провокує розвиток захворювання. Іноді причина банальна – дитині бракує уваги батьків, далі вона шукає увагу і підтримку, потрапляючи в погану компанію. Звичайно, навіть в самій хорошій сім’ї, де дитині приділяють достатньо уваги, може статися біда. Тим не менш, коли дитина надана сам собі, ризик вплутатися в погану компанію зростає.
Щоб не втратити дитину і не допустити біди, важливо брати активну участь в її житті – спілкуватися, допомагати знаходити відповіді на турбуючі його питання, заохочувати його корисні захоплення, допомагати знайти себе і розвивати свої сильні сторони. Але і тут криється небезпека – через надмірну опіку підліток також може збунтуватися, тому потрібно бути дуже обережними врівноваженими, стати не строгими батьками, а близькими друзями.
Якщо говорити тезами, то профілактика наркозалежності у дітей буде полягати в наступному:
• Пошук занять, які будуть захоплювати підлітка, допоможуть йому реалізуватися в житті, розкрити свої таланти.
• Мотивувати на ведення здорового способу життя і заняття спортом, в тому числі, показуючи користь такого підходу своїм прикладом.
• Навчання дитини прийняттю виважених рішень, формування стійкості до стресових ситуацій.
• Також важливо проводити профілактику в школах та інших навчальних закладах, здійснювати профілактику через ЗМІ.
Де шукати вихід?
У юному віці, коли організм тільки формується, прийом хімічно активних препаратів завдає непоправної шкоди: залежність розвивається дуже швидко, порушується робота внутрішніх органів і систем, сильно підривається здоров’я.
Пам’ятайте, що навіть якщо дитина вже вживає наркотики – це не вирок, допомогти можна, якщо діяти швидко і рішуче. Можливо, що у підлітка навіть не розвинулася фізична залежність, якщо він брав наркотики періодично і кілька місяців. Щоб зрозуміти, на якій стадії залежності знаходиться дитина, якого роду потрібна допомога і що робити далі, важливо відразу звернутися до фахівців. Найголовніше – не використовуйте фізичне покарання, крик або загрози, щоб відбити бажання приймати наркотики. Інакше дитина встане в опозицію батьківській думці і навмисно піде за черговою дозою.
У реабілітаційному центрі «Реванш» дітям і підліткам із залежністю допомагають досвідчені наркологи та психологи високої кваліфікації. Спільними зусиллями можна подолати біду і вийти переможцями!